دليل تركيا
دليل الشركات - أخبار تركيا - سياحة وسفر - فرص عمل - العلاج والتجميل

19 منطقة في تركيا سيتم العمل على تحويلها لولايات

174


19 منطقة في تركيا سيتم العمل على تحويلها لولايات

حزب العدالة والتنمية يبدأ العمل على اقتراح حليفه #دولت_بهتشلي زعيم حزب الحركة القومية تحويل 19 منطقة تركية إلى ولايات .. مايتمّ ذكره من مناطق حالياً.. 


Alanya, Tarsus, İnegöl, Çorlu, Manavgat, Ünye, Edremit, Fethiye, Midyat, Yüksekova, ErçişHangi ilçeler il olacak?

19 ilçe il olmayı bekliyorİl sayısı 81’den 100’e çıkacak mı? Yerel seçim sonrası mı, öncesi mi adım atılır?

İl sayısının 81’den 100’e çıkarılması, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin çağrısıyla gündeme taşındı. Peki, mevcut durumda il olmayı bekleyen kaç ilçe var? İl olma kriterleri neler? Detaylar haberimizde…


BAHÇELİ’NİN “100 İL, 1000 İLÇE” SÖZÜ GÜNDEMDE

“Yeni yüzyılda 100 il, 1000 ilçeden müteşekkil idari yapısıyla gücüne güç katmış bir Türkiye’yi inşa ve ihya etmemiz mümkündür”. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli böyle konuştu. İl sayısının 81’den 100’e çıkarılması yeniden gündeme taşındı.


ÇOK SAYIDA İLÇE, İL OLMA YARIŞINA GİRDİ

Bu çağrıyı AK Parti olumlu karşılıyor. Daha önce de çalışma başlamış ama olgunlaşamamıştı. Türkiye’de il olmayı bekleyen pek çok ilçe, ilçe olmayı bekleyen pek çok belde bulunuyor.


1999 YILINDA TÜRKİYE’DE İL SAYISI 81’E ÇIKTI

Aslında 1923’den 1957’ye kadar Türkiye’de il sayısı çok kez değişti. 1957’de il sayısı 67 olarak sabitlendi. Bu durum 32 yıl sürdü. 1989’da Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale il yapıldı..1990’a gelince ise Batman, Şırnak il oldu 1999 yılına kadar ise Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce il oldu. Böylece il sayısı Türkiye’de 81’e çıktı.


İL OLMAK İÇİN 100 BİN ÜZERİ NÜFUS ŞARTI VAR

Peki, bir ilçenin il olması için mevcut kriterler neler? İlk ve önemli kriter nüfus. Nüfusun 100 binin üzerinde olması gerekiyor. Yüzölçümü, il merkezine uzaklık da önemli. En az 30 kilometre şartı var. Şehirleşme, ulaşım, ekonomik büyüklük, ekonomik çeşitlilik, eğitim gibi kriterlerin karşılanması da şartlar arasında. Bu kriterlere bakınca uygun olan yaklaşık 30’a yakın ilçe, il adayı aynı şekilde ilçe olmayı bekleyen beldeler de bulunuyor.


YEREL SEÇİM SONRASI MI, ÖNCESİ Mİ ADIM ATILIR?

İl olmayı bekleyen ilçelerle ilgili sürecin, çalışmanın mahalli idareler seçimleri sonrasına bırakılması planlanıyor.

©️cnnturkالتعليقات مغلقة.

محادثة واتسأب مباشرة
هل تريد المساعدة؟
مرحباً ...
هل تريد المساعدة؟
تواصل معنا مباشرة عبر الواتسأب.