دليل تركيا
دليل الشركات - أخبار تركيا - سياحة وسفر - فرص عمل - العلاج والتجميل

علاج عدم نزول الخصيتين عند الطفل

الخصية المعلقة Undescended Testicle

913

İnmemiş Testis İnmemiş testis nedir?

Bebekler anne karnında gelişimlerini tamamlarken ilerde testise dönüşecek dokular böbreklerinin hemen altında belirir. Bebek geliştikçe bir yandan testisler gelişip büyürlerken diğer yandan kasık kanalından testislerin yerleşeceği torbaya (skrotum) doğru hareket ederler. Bu hareket tüm gebelik boyunca devam eder ve doğumdan kısa bir süre önce her iki testis torbaya yerleşir.

Tek veya her iki testisin bu inişi tamamlayamamasına bir başka deyişle torbaya yerleşememesine inmemiş testis denir.

İnmemiş Testis İnmemiş testis nedir?

 Utangaç Testis – Retraktil Testis

Utangaç testis durumunda testisler zaman zaman torbada görülürler. Ancak özellikle soğuğun etkisiyle veya çocuğun alt taraflarının ellenmesi gibi durumlarda yukarıya, kasıklara doğru kaçarak ortadan kaybolurlar. Tıp dilinde retraktil testis denilen utangaç testisler sıcak ortamlarda, örneğin çocuğun ateşinin çıktığı durumlarda, banyo küvetinde sıcak suyun içinde otururlarken veya çocuk uyurken bakıldıklarında çoğunlukla torbada görülürler. Utangaç testis bir hastalık sayılmaz, çocuğun ilerideki hayatında bir soruna yol açmaz ve herhangi bir tedavi ( ilaç veya ameliyat ) gerektirmez. Şüpheli durumlarda, bu konuda eğitimli çocuk ürolojisi uzmanları tarafından muayenesi ve belli aralıklarla kontrolü gerekir. Gerçek inmemiş testisten tamamen farklı masum bir olaydır.

İnmemiş Testis Tedavisi:

Torbada olmayan, inip çıkan, torbada ele gelmeyen testis tedavisinde en kesin ve hızlı tedavi ameliyattır. Uygun olgularda torba üzerinden yapılan 1 cm’ lik bir alandan günübirlik ameliyat ile pansuman ihtiyacı olmadan inmemiş testis torbaya indirilebilir.

Gıdalarımızın genetiği değiştirilmiş ürünler ve koruyucu kimyasalların etkisinde olmasının diğer bir sonucu yine bebeklerimizin genital organlarından testisleri üzerindeki etkisidir. Bozulan hassas hormonal denge nedeniyle erkek bebeklerin testisleri torbaya kadar inmeyebilir. Bebeğin testisinin torba içinde olmaması durumuna inmemiş testis adı verilir.

Zamanından önce doğan bebeklerde %30 oranında görülen inmemiş testis oranı 3 ay içinde %3’e 6 ay içinde de %1’e düşer. Yani her bebek doğumdan sonra 6 ay boyunca takip edilmeli ve testis torbaya hala inmez ise inmemiş testis tanısı konmalıdır. Bunun tek istisnası her iki testisin de torbada hissedilmemesidir ki bu durum acilen bebeğin cinsiyetinin kromozomal olarak test edilmesi ve hormonlarının kontrol edilmesini gerektirir.

Torbada olmayan, inip çıkan, torbada ele gelmeyen testis tedavisinde en kesin ve hızlı tedavi ameliyattır. Uygun olgularda torba üzerinden yapılan 1 cm lik bir alandan günübirlik ameliyat ile pansuman ihtiyacı olmadan inmemiş testis torbaya indirilebilir.

Gıdalarımızın genetiği değiştirilmiş ürünler ve koruyucu kimyasalların etkisinde olmasının diğer bir sonucu yine bebeklerimizin genital organlarından testisleri üzerindeki etkisidir. Bozulan hassas hormonal denge nedeniyle erkek bebeklerin testisleri torbaya kadar inmeyebilir. Bebeğin testisinin torba içinde olmaması durumuna inmemiş testis adı verilir.

Zamanından önce doğan bebeklerde %30 oranında görülen inmemiş testis oranı 3 ay içinde %3 ‘e 6 ay içinde de %1 ‘e düşer. Yani her bebek doğumdan sonra 6 ay boyunca takip edilmeli ve testis torbaya hala inmez ise inmemiş testis tanısı konmalıdır. Bunun tek istisnası her iki testisin de torbada hissedilmemesidir ki bu durum acilen bebeğin cinsiyetinin kromozomal olarak test edilmesi ve hormonlarının kontrol edilmesini gerektirir.

İnmemiş Testis Ameliyatı:

İnmemiş testisi olan çocuklarda testisin sperm oluşturma kapasitesi ne yazık ki etkilenmiştir. Tek testisin inmemesi baba olma yeteneğini %25 azaltırken her iki testisin etkilendiği durumlarda %75 oranında düşme görülebilir. Bu nedenle en kısa sürede testisin torbaya indirilmesi gereklidir. Doğumdan sonraki 6 ay içinde testis eğer torbaya inmedi ise gelecek 6 ay içinde yani bebek 1 yaşına vardığında mutlaka testisin cerrahi girişim ile indirilmesi gereklidir. Her zaman belirti vermese de inmemiş testisli hastaların % 65 kadarında ameliyatta fıtık da tespit edilir ve cerrahi tedavisi yapılır.

İnmemiş Testis Ameliyatı

Cerrahi girişimde hemen torbanın üzerinde 1 cm’lik bir kesi ya da kasık üzerindeki 3 cm’lik bir kesiden testis torbaya indirilebilir. Cerrahi işlem sonrasında çocuk evine hemen gönderilebilir.

100%
رائع جداً

علاج عدم نزول الخصيتين عند الطفل

  • يرجى تقييم هذا المقال
اترك رد
محادثة واتسأب مباشرة
هل تريد المساعدة؟
مرحباً ...
هل تريد المساعدة؟
تواصل معنا مباشرة عبر الواتسأب.